Vasyl Savchenko

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu


Vasyl Savchenko – rocznik 1994. Ukończył Wydział Grafiki i Sztuki Mediów. Dyplom: Marzenie i Pamięć zrealizowany w Pracowni prof. Jacka Szewczyka. Otrzymał wyróżnienie (II miejsce) Konkurs Graficzny, „X edycja Grafiki Semestru”, 2017, Wrocław; Wyróżnienie (II miejsce) Konkurs Plakatu, 54. edycji Festiwalu „Jazz nad Odrą”, 2017, Wrocław, a także Wyróżnienie w konkurs artystycznym „Roots projekt”, 2017, Berlin.Tytuł dyplomu: Marzenie i Pamięć

Co wiemy o takich pojęciach jak: marzenia i pamięć?
Co one znaczą i czy spotykamy je w czasach dzisiejszych?

Celem tego badania jest identyfikacja przyczyn śmierci marzenia i jego przemiany w pamięć - ponieważ te dwa zjawiska nigdy nie przecinają się, każda osoba, mająca marzenie i inkarnację, w dużej mierze ją zabija, ponieważ od momentu wcielenia, marzenie już nie istnieje jako zjawisko inspirujące i motywujące, ale przechodzi w przeszłość.

We współczesnych czasach, podejmujemy problemy ekologii, architektury, urbanistyki, religii, polityki i technologii. W tym momencie zapominając o najważniejszym, o człowieku, jego pierwotnym istnieniu i pięknie.

W mojej praktyce rysunek został wykonany w sposób nie współczesny, a wręcz przeciwnie klasyczny i dość tradycyjny w technice „węglowej” na papierze. Ogólnie rzecz biorąc, zastanawiam się, co sprawia, że sztuka jest współczesna? Czy to czas, czy techniczna kreatywność? Dla mnie istnieje wiele czynników.

Moja praca rysunkowa cały czas ewoluuje, rozwija w trakcie kreacji twórczej. W danym momencie rozmiar rysunku wynosi 13 metrów szerokości i 7 metrów wysokości i składa się z 8 części. Projekt rozpocząłem w 2016 roku we Wrocławiu i był eksponowany we Lwowie, Kijowie i Berlinie.