Ogólnopolski Konkurs artNoble 2016 rozstrzygnięty {!!!}
Gala konkusu artNoble 2016 odbyła się 10 września br. w pofabrycznej hali Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Statuetka 1-Art została wręczona Laureatowi z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Przemysławowi Jeżmirskiemu. Mała statuetka dla Uczelni powędrowała na ręce Kuratora artNoble z Katowic – Miłosza Wnukowskiego. Katowice po raz kolejny z rzędu zebrały laury w konkursie na najlepszego absolwenta.
W pierwszy weekend VIII edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd po raz piąty odbyła się Gala konkursu artNoble dla najlepszych dyplomów publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Statuetka przyznawana jest za najlepszą pracę dyplomową zrealizowaną na europejskim poziomie i przykuwającą uwagę odbiorców, jak również za oryginalną osobowość twórczą. W tym roku do rywalizacji w konkursie artNoble stanęły 23 projekty z najlepszych szkół artystycznych w Polsce: Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, a także Akademii Sztuki w Szczecinie i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W tym roku statuetka 1-Art drugi rok z rzędu trafiła w ręce studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Laureat Przemysław Jeżmirski to młody artysta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, kierunków Kulturoznawstwo oraz Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Ukończył także Akademie der Bildenden Künste w Wiedniu. Jego realizacje prezentowane były między innymi w: Mo Sound Concept Store (Wiedeń), Printa Gallery (Wiedeń), II Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych (Radom), Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Śląskim w Katowicach. Dwukrotny stypendysta programów Erasmus oraz programu CEEPUS. Chętnie angażuje się w liczne projekty stanowiące nowe wyzwania: Dzielenie sztuki na kategorie w dzisiejszych czasach jest męczące, przynajmniej dla mnie. Zdaję sobie sprawę z ograniczeń technicznych i organizacyjnych wielu imprez, ale niekiedy te regulaminy są naprawdę cudaczne. Fajnie, że konkurs artNoble jest otwarty i mam nadzieję, że taki pozostanie – mówi tegoroczny laureat statuetki artNoble. – Chociaż sztuka to nie są zawody sportowe, by mierzyć to takimi kategoriami i żeby wygrywanie było celem. Na pewno jest mi ciepło na sercu, że zostałem doceniony przez grono osób, które zajmują się sztuką zawodowo i są w tej dziedzinie (nazwijmy to potocznie) fachowcami – dodaje Jeżmirski.
W tegorocznej edycji konkursu przyznano trzy równorzędne wyróżnienia. Poziom konkursu w w tym roku był bardzo wysoki. Wśród wyróżnionych dyplomów znalazły się te przygotowana przez: Dawida Marszewskiego reprezentującego Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Ewelinę Maksimiuk z Akademii Sztuk w Szczecinie oraz Dariusza Nowaka z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W tym roku po raz drugi w historii konkursu małą statuetkę 1-Art przekazano zwycięskiej Uczelni, której przedstawicielem jako Kurator artNoble 2016 był Miłosz Wnukowski.
Miałem okazję być w tym roku kuratorem konkursu artNoble i przekonać się o rozmachu z jakim zorganizowano Miasto Gwiazd, podczas którego sztuka przenikała się w wielu dziedzinach. To sprawia, że absolwenci szkół artystycznych mają szansę zaprezentować się szerszej publiczności, oraz zawrzeć znajomości zarówno z innymi uczestnikami, jak również znanymi artystami: fotografami, aktorami, reżyserami i muzykami. (…) Konkursy są niewątpliwie potrzebne. Tymczasem ich liczba w zakresie sztuk wizualnych w Polsce jest od kilku lat niezmienna. Myślę, że brakuje tego typu inicjatyw podejmowanych przez instytucje, w szczególności wystawiennicze, które mogłyby lansować odmienne postawy twórcze i dbać tym samym o własny prestiż. – opowiadał Miłosz Wnukowski. – Bez wątpienia zwycięstwo drugi raz z rzędu studenta Katedry Malarstwa spotkało się z pozytywnym oddźwiękiem. Niespełna kilka dni po rozdaniu nagród artNoble, Przemysław Jeżmirski przystąpił do egzaminu na studia doktoranckie w tejże Katedrze, który zakończył wynikiem pozytywnym – opowiadał kurator z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Festiwalowy dzień rozdania statuetek artNoble rozpoczął się koncertem Kwiaty we włosach studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie w reżyserii prof. Andrzeja Strzeleckiego. Galę artNoble 2016 poprzedziły dwie debaty. Pierwszy panel publicystyczny pt. Czy Sztuka nas uleczy? Artterapia i inne historie poruszał zagadnienia związane z pozytywnym wpływem sztuki na rozwój człowieka. Podczas kolejnej debaty pod hasłem Promocja studentów publicznych uczelni artystycznych i zasadność konkursu artNoble, w której udział wzięli kuratorzy konkursu artNoble, profesorowie, doktoranci, absolwenci uczelni, laureaci różnorodnych konkursów, m.in. Miłosz Wnukowski /ASP Katowice/, prof. Jan Tutaj /ASP Kraków/, prof. Jacek Zdybel /ASP Gdańsk/, prof. Bartlomiej Otocki /Akademia Sztuki w Szczecinie/, dr Witold Kanicki /Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu/, prof. Jacek Dyrzyński /ASP Warszawa/, prof. ndzw. dr hab. Artur Krajewski /ASP w Warszawie/, prof. Rafał Strent /WIT/, Małgorzata Sobocińska-Kiss /WIT/, Mateusz Matyszkowicz /Dyrektor TVP Kultura/, Justyna Jonak /Koło 70, ASP Warszawa/, Joanna Tumiłowicz (Koło 70, ASP Warszawa), Aleksandra Świderek /Laureatka artNoble Muzyka 2015, UMFC w Warszawie/, Agata Michalak /Radio Victoria/, podejmowano tematy związane ze sposobami promocji studentów publicznych uczelni artystycznych i profitami płynącymi z konkursów prezentujących młodych artystów. Długo i żarliwie dyskutowano nad pojęciem Sztuki, jej interpretacją oraz sposobami wparcia studentów przez uczelnie artystyczne. Rozmawiano o odbiorcach kultury oraz procencie osób zainteresowanych Sztuką, a także sposobach zaangażowania społeczeństwa w wydarzenia pozwalające na obcowanie z nią w różnych formach. Uświadomienie sobie, że każdy człowiek jest w tym samym stopniu racjonalny jak i emocjonalny sprawiłoby, że byłoby nam łatwiej, nam i również naszym podopiecznym – mówił prof. Rafał Strent z Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Jednogłośnie stwierdzono, że ważnym elementem, a jednocześnie kluczem do sukcesu początkujących artystów jest regionalna promocja ich działań artystycznych.
Gala artNobli została uświetniona niezwykłym występem laureatki ubiegłorocznej nagrody artNoble w kategorii Muzyka – Aliny Adamskiej-Raitarovskyi. Na scenie pojawili się także wyróżnieni Aleksandra Świderek z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Martin Gregorius z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Wieczorem, tuż po godzinie dwudziestej w spektaklu tanecznym pt. Podziemne słońca zaprezentował się Teatr Rozbark z Bytomia. Widowisko w reżyserii Anny Piotrowskiej, laureatki Złotej Maski 2015 w dzidzinie Teatru było próbą zgłębienia motywacji, jakie pozwalają wydobywać się na zewnątrz skrywanym w każdym z nas pokładom energii. Dzień zakończył klimatyczny koncert aktorki Aleksandry Nieśpielak, który odbył się w zabytkowej sali żyrardowskiej Resursy.