Gala artNoble 2016

zbiorcze artnoble2016

 

Ogólnopolski Konkurs artNoble 2016 rozstrzygnięty {!!!}

Gala konkusu artNoble 2016 odbyła się 10 września br. w pofabrycznej hali Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Statuetka 1-Art została wręczona Laureatowi z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Przemysławowi Jeżmirskiemu. Mała statuetka dla Uczelni powędrowała na ręce Kuratora artNoble z Katowic – Miłosza Wnukowskiego. Katowice po raz kolejny z rzędu zebrały laury w konkursie na najlepszego absolwenta. 

W pierwszy weekend VIII edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd po raz piąty odbyła się Gala konkursu artNoble dla najlepszych dyplomów publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Statuetka przyznawana jest za najlepszą pracę dyplomową zrealizowaną na europejskim poziomie i przykuwającą uwagę odbiorców, jak również za oryginalną osobowość twórczą. W tym roku do rywalizacji w konkursie artNoble stanęły 23 projekty z najlepszych szkół artystycznych w Polsce: Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, a także Akademii Sztuki w Szczecinie i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W tym roku statuetka 1-Art drugi rok z rzędu trafiła w ręce studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Laureat Przemysław Jeżmirski to młody artysta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, kierunków Kulturoznawstwo oraz Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Ukończył także Akademie der Bildenden Künste w Wiedniu. Jego realizacje prezentowane były między innymi w: Mo Sound Concept Store (Wiedeń), Printa Gallery (Wiedeń), II Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych (Radom), Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Śląskim w Katowicach. Dwukrotny stypendysta programów Erasmus oraz programu CEEPUS. Chętnie angażuje się w liczne projekty stanowiące nowe wyzwania: Dzielenie sztuki na kategorie w dzisiejszych czasach jest męczące, przynajmniej dla mnie. Zdaję sobie sprawę z ograniczeń technicznych i organizacyjnych wielu imprez, ale niekiedy te regulaminy są naprawdę cudaczne. Fajnie, że konkurs artNoble jest otwarty i mam nadzieję, że taki pozostanie – mówi tegoroczny laureat statuetki artNoble. – Chociaż sztuka to nie są zawody sportowe, by mierzyć to takimi kategoriami i żeby wygrywanie było celem. Na pewno jest mi ciepło na sercu, że zostałem doceniony przez grono osób, które zajmują się sztuką zawodowo i są w tej dziedzinie (nazwijmy to potocznie) fachowcami – dodaje Jeżmirski. 

W tegorocznej edycji konkursu przyznano trzy równorzędne wyróżnienia. Poziom konkursu w w tym roku był bardzo wysoki. Wśród wyróżnionych dyplomów znalazły się te przygotowana przez: Dawida Marszewskiego reprezentującego Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Ewelinę Maksimiuk z Akademii Sztuk w Szczecinie oraz Dariusza Nowaka z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W tym roku po raz drugi w historii konkursu małą statuetkę 1-Art przekazano zwycięskiej Uczelni, której przedstawicielem jako Kurator artNoble 2016 był Miłosz Wnukowski

Miałem okazję być w tym roku kuratorem konkursu artNoble i przekonać się o rozmachu z jakim zorganizowano Miasto Gwiazd, podczas którego sztuka przenikała się w wielu dziedzinach. To sprawia, że absolwenci szkół artystycznych mają szansę zaprezentować się szerszej publiczności, oraz zawrzeć znajomości zarówno z innymi uczestnikami, jak również znanymi artystami: fotografami, aktorami, reżyserami i muzykami. (…) Konkursy są niewątpliwie potrzebne. Tymczasem ich liczba w zakresie sztuk wizualnych w Polsce jest od kilku lat niezmienna. Myślę, że brakuje tego typu inicjatyw podejmowanych przez instytucje, w szczególności wystawiennicze, które mogłyby lansować odmienne postawy twórcze i dbać tym samym o własny prestiż. – opowiadał Miłosz Wnukowski. – Bez wątpienia zwycięstwo drugi raz z rzędu studenta Katedry Malarstwa spotkało się z pozytywnym oddźwiękiem. Niespełna kilka dni po rozdaniu nagród artNoble, Przemysław Jeżmirski przystąpił do egzaminu na studia doktoranckie w tejże Katedrze, który zakończył wynikiem pozytywnym – opowiadał kurator z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. 

Festiwalowy dzień rozdania statuetek artNoble rozpoczął się koncertem Kwiaty we włosach studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie w reżyserii prof. Andrzeja Strzeleckiego. Galę artNoble 2016 poprzedziły dwie debaty. Pierwszy panel publicystyczny pt. Czy Sztuka nas uleczy? Artterapia i inne historie poruszał zagadnienia związane z pozytywnym wpływem sztuki na rozwój człowieka. Podczas kolejnej debaty pod hasłem Promocja studentów publicznych uczelni artystycznych i zasadność konkursu artNoble, w której udział wzięli kuratorzy konkursu artNoble, profesorowie, doktoranci, absolwenci uczelni, laureaci różnorodnych konkursów, m.in. Miłosz Wnukowski /ASP Katowice/, prof. Jan Tutaj /ASP Kraków/, prof. Jacek Zdybel /ASP Gdańsk/, prof. Bartlomiej Otocki /Akademia Sztuki w Szczecinie/, dr Witold Kanicki /Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu/, prof. Jacek Dyrzyński /ASP Warszawa/, prof. ndzw. dr hab. Artur Krajewski /ASP w Warszawie/, prof. Rafał Strent /WIT/, Małgorzata Sobocińska-Kiss /WIT/, Mateusz Matyszkowicz /Dyrektor TVP Kultura/, Justyna Jonak /Koło 70, ASP Warszawa/, Joanna Tumiłowicz (Koło 70, ASP Warszawa), Aleksandra Świderek /Laureatka artNoble Muzyka 2015, UMFC w Warszawie/, Agata Michalak /Radio Victoria/, podejmowano tematy związane ze sposobami promocji studentów publicznych uczelni artystycznych i profitami płynącymi z konkursów prezentujących młodych artystów. Długo i żarliwie dyskutowano nad pojęciem Sztuki, jej interpretacją oraz sposobami wparcia studentów przez uczelnie artystyczne. Rozmawiano o odbiorcach kultury oraz procencie osób zainteresowanych Sztuką, a także sposobach zaangażowania społeczeństwa w wydarzenia pozwalające na obcowanie z nią w różnych formach. Uświadomienie sobie, że każdy człowiek jest w tym samym stopniu racjonalny jak i emocjonalny sprawiłoby, że byłoby nam łatwiej, nam i również naszym podopiecznym – mówił prof. Rafał Strent z Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Jednogłośnie stwierdzono, że ważnym elementem, a jednocześnie kluczem do sukcesu początkujących artystów jest regionalna promocja ich działań artystycznych. 

Gala artNobli została uświetniona niezwykłym występem laureatki ubiegłorocznej nagrody artNoble w kategorii Muzyka – Aliny Adamskiej-Raitarovskyi. Na scenie pojawili się także wyróżnieni Aleksandra Świderek z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Martin Gregorius z Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

Wieczorem, tuż po godzinie dwudziestej w spektaklu tanecznym pt. Podziemne słońca zaprezentował się Teatr Rozbark z Bytomia. Widowisko w reżyserii Anny Piotrowskiej, laureatki Złotej Maski 2015 w dzidzinie Teatru było próbą zgłębienia motywacji, jakie pozwalają wydobywać się na zewnątrz skrywanym w każdym z nas pokładom energii. Dzień zakończył klimatyczny koncert aktorki Aleksandry Nieśpielak, który odbył się w zabytkowej sali żyrardowskiej Resursy.

 

 MG 2373

 MG 2915

 MG 2920

 MG 2926

 MG 2874

 MG 2943

 MG 2968

 MG 3003

 MG 3035

 MG 3050

 MG 3021

 MG 3026

 MG 3029

 MG 3131(1)

 MG 3187(1)

 MG 3249(1)

 MG 3253