Laureat artNoble Plastyka 2017
Maciej Andrzejczak - Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Ukończył studia na wydziale Malarstwa i rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2011 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2016 roku Stypendium Rektora UAP. W tym samym roku był nominowany do nagrody w ogólnopolskim konkursie „Nowy obraz/Nowe spojrzenie” oraz pokazał swoje prace na zbiorowej wystawie pokonkursowej im. Franciszka Eibisch w Galerii Napiórkowska w Warszawie. W 2017 roku otrzymał Stypendium Rektora UAP, a także był nominowany do nagrody w ogólnopolskim konkursie „Nowy obraz/Nowe spojrzenie” oraz nominowany do nagrody im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Tytuł dyplomu: Deziluzja
Promotor dyplomu: prof. dr hab. Andrzej Zdanowicz, prof. zw. UAP
Wyróżnieni
Justyna Janikowska - Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Ukończyła studia na wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2014 Wystawa indywidualna Coco Bongo , Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków; Wystawa zbiorowa KwARTet, Centrum Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, Kraków; Wystawa zbiorowa Wyróżnieni, Centrum Wystawowo-Konferencyjne Zamku Królewskiego na Wawelu, Kraków; Wystawa pokonkursowa 7th Virtual Biennale Prague, Gallery of Altán Klamovka, Praga. W 2015 Wystawa zbiorowa Zespół Wespół, Centrum Sztuki współczesnej Solvay, Kraków; Wystawa zbiorowa Konkurs na Dzieło 2015, Galeria Promocyjna ASP, Kraków; Wystawa indywidualna Dżungla, Klub Garnizonowy, Kraków. W 2016 Wystawa indywidualna Once upon a time, Wadowicka Biblioteka Publiczna, Wadowice; Wystawa zbiorowa Kairos, Aula Uniwersytetu Papieskiego JPII, Festiwal Nauki w Krakowie (19-21 maja 2016). W 2017 Wystawa Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Pałac Sztuki, Kraków; Wystawa zbiorowa No problem, Galeria Potencja, Kraków Otrzymała Stypendium Rektora dla Najlepszych Studentów ASP w Krakowie w latach 2015/2016 i 2016/2017.
Tytuł dyplomu: Stany i sytuacje
Promotor dyplomu: prof. dr hab. Adam Brincken
Szymon Ryczek - Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Ukończył studia na wydziale malarstwa i grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2015 roku został nomiowany do nagrody w 9. edycji Biennale Grafiki Studenckiej Poznań, w tym samym roku wystawił swoje prace jako laureat 32. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego - Sztuki Piękne, Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź - otrzymał Nagrodę Dodatkową, Nagrodaę Centrum Kulturalnego RYBA. Nagrodę Kolegium Rektorskiego Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Otrzymał Stypendium Rektora dla najlepszych studentów 2015/2016. W 2016 roku również wystawił swoje prace jako laureat XXXIII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego - Sztuki Piękne, Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź – otrzymał: Nagrodę Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Nagrodę Galerii AMCOR, Nagrodę Galerii POSpieszna przy Poleskim Ośrodku Sztuki, Nagrodę Centrum Kulturalnego RYBA, Nagrodę Kwartalnika Artystyczno-Literackiego ARTERIE. Zakwalifikował się do finałowego etapu Pierwszego Międzynarodowego Biennale Grafiki w Xuyuan (Chiny) 2016,zajął drugie miejsce w 10-tym konkursie na małą formę graficzną dla studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
Tytuł dyplomu: Człowiek jako istota, która utraciła, odrzuciła i odnalazła Boga - zbiór prac graficznych w technice druku wypukłego
Promotor dyplomu: dr hab. Dariusz Kaca
Laureat artNoble Plastyka 2016
Przemysław Jeżmirski – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Artysta multimedialny, często zaangażowany w projekty z pogranicza sztuk cyfrowych, video, instalacji czy performance. Jego realizacje prezentowane były między innymi w: Mo Sound Concept Store (Wiedeń), Printa Gallery (Wiedeń), II Międzynarodowe Triennale Mediów Cyfrowych (Radom), Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Śląskim w Katowicach.
Mała statuetka 1-Art została przekazana także zwycięskiej uczelni, której kuratorem artNobli Plastyka Katowice jest Miłosz Wnukowski.
Wyróżnieni
Ewelina Maksimiuk - Akademia Sztuki w Szczecinie
Dyplom licencjacki Przekształcenia I zrealizowany w Katedrze Grafiki Artystycznej, promotor: dr hab. Ewa Czerwińska-Romanowska, prof. nadzw. Głównie zajmuje się grafiką cyfrową oraz warsztatową, a konkretnie technikami wklęsłodrukowymi. Pierwsza nagroda w Ogólnopolskim Konkursie dla Studentów i Absolwentów Wyższych Uczelni Artystycznych.
Kuratorem artNobli Plastyka Szczecin jest prof. Bartosz Otocki
Dawid Marszewski - Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Z wyróżnieniem obronił dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Janusza Marciniaka i prof. Andrzeja Pepłońskiego. Pełni obowiązki asystenta w XII Pracowni Malarstwa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Rektora UAP. Zdobywca nagrody artystycznej ExkluzivPrize2013 magazynu Exkluziv.
Kuratorem artNobli Plastyka Poznań jest dr Witold Kanicki
Dariusz Nowak - Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Dyplom na Wydziale Rzeźby. Jest aktywny w rożnych dziedzinach sztuki: grafika warsztatowa, film, projektowanie, rysunek, fotografia. Obecnie tworzy instalacje oraz rzeźby multimedialne w kontekście technologii, a relacji międzyludzkiej. Uzyskał w 2014 r. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia oraz stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP w Krakowie w latach 2014 i 2015.
Kuratorem artNobli Plastyka Kraków jest prof. Jan Tutaj
Laureatka artNoble Plastyka 2015
Nadia Świerczyna – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Rocznik 1989 r. Urodzona w Mysłowicach. W 2009 r. ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Dąbrowie Górniczej. Od 2015 roku absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom główny w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza, dyplom dodatkowy w pracowni ilustracji u ad. dr Anny Machwic-Adamkiewicz, ukończenie ASP w Katowicach z medalem. Od dawna interesuje się muzyką oraz śpiewa w chórze mysłowickim. Poprzez malarstwo pragnie przekazać, odbiorcom, emocje jakie wywołuje w niej muzyka.
Wyróżnieni
Jerzy Piątkowski- Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Rocznik 1962. Urodzony w Szczecinie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. (1982-1985) Pracował jako nauczyciel na Skalnym Podhalu co zaowocowało studiami w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Studia na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP (1987-1990) w pracowni miedziorytu prof. S. Wejmana i malarstwa prof. Stanisława Batrucha. (1990-2010) Przebywał w USA gdzie zajmował się projektowaniem wnętrz i ich wykonaniem. Ponownie zdał egzamin na Wydział Grafiki Krakowskiej ASP. W 2013 otrzymał prestiżową nagrodę im. Jana Matejki przyznawaną przez ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem zrealizował w pracowni miedziorytu pod opieką prof. Krzysztofa Tomalskiego a aneks do dyplomu w pracowni malarstwa prof. Stanisława Tabisza. Zajmuje się grafika warsztatową, malarstwem i pracą pedagogiczną. Wystawia swoje prace w kraju i zagranicą.
Anna Demidowicz – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Absolwentka Liceum Plastycznego w Koszalinie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dyplom uzyskany w pracowni plakatu Eugeniusza Skorwidera, laureatka 7 edycji konkursu na plakat Galerii AMS, 2008 wystawa plakatu „Miastostany", Pracownia Spotkań Portretowych, Poznań 2010 wystawa plakatu „Saligia", Klubokawiarnia Meskal, Poznań.
Laureatka artNoble Plastyka 2014
Marcelina Groń – Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Rocznik 1990. Urodzona we Wrocławiu. Absolwentka malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Krzysztofa Skarbka. W latach 2011-2012 była stypendystką mediolańskiej Academii di Belle Arti di Brera. Uzyskała również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Rektora ASP oraz Prezydenta Miasta Wrocławia. Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in.:
- Lucid Dreams, 13A Gallery Musselburgh, Szkocja /2012/
- Videoholica International Video Art Festival,Varna, Bułgaria /2012/
- Milano Città d'Acqua, Włochy /2012/
Jest laureatką nagród:
- POSTAWY – wyróżnienie /2013/
- Galeria Dominikańska Nowoodkryta – Grand Prix /2013/
W swoich obrazach łączy elementy klasycznego malarstwa ze współczesną sztuką miejską. Istotną rolę odgrywają tu znaki, które są nośnikami informacji, podświadomym zapisem umysłowego przeżywania człowieka.
Wyróżnieni
Krzysztof Sokolowski- Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Rocznik 1985. Urodzony w Ejszyszkach na Litwie. Ukończył Ejszyszską Polską Szkołę Średnią. W 2009 r., a potem studia na Politechnice Gdańskiej, kierunek energetyka cieplna, gdzie zdobył tytuł magistra inżyniera. Rozpoczął studia doktoranckie na Politechnice Gdańskiej, z których zrezygnował na rzecz studiów na ASP w Gdańsku. W roku akademickim 2012-2013 przyjechał na ASP w Warszawie w ramach programu MOST. W następnym roku zmienił uczelnię z gdańskiej na ASP w Warszawie. W 2014 r. obronił dyplom uzyskując wyróżnienie dziekańskie i najwyższe oceny. Ukończyłe kurs anatomii klinicznej na poziomie licencjackim na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. Otrzymał: wyróżnienie z malarstwa na ASP w Warszawie za rok akademicki 2012-2013, wyróżnienie z malarstwa ściennego na ASP w Warszawie za rok akademicki 2012-2013. Został odznaczony nagrodą Rektora ASP w Gdańsku za organizacje i przeprowadzenie „Międzynarodowego Festiwalu Młodej Sztuki IFYart 2011”. Otrzymywał stypendium Rektora dla najlepszych studentów w roku akademickim 2011-2012 i 2012–2013 na ASP w Gdańsku. Został wyróżniony przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” za aktywną postawę społeczną i bezinteresowną pracę na rzecz Polaków i Polonii.
Marlena Biczak – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Rocznik 1989. Urodzona w Częstochowie. W latach 2009-2014 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom zakończony oceną celującą zrealizowała w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Krzysztofa Tomalskiego. W roku 2013 otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Przez wszystkie lata studiów była laureatką stypendium Rektora ASP w Krakowie. Otrzymała nagrodę Grand Prix w konkursie Grafika roku 2012. Zajmuje się wklęsłodrukiem, malarstwem, lecz równie mocno związana jest z projektowaniem graficznym. Członkini grupy artystycznej Banda. Brała udział w ponad 30 wystawach w Polsce i za granicą.
Laureat artNoble 2013
Jacek Dudek – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Rocznik 1988 roku. Urodzony w Limanowej. W 2013 r. obronił dyplom w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestnik plenerów i wystaw, w tym międzynarodowych. W roku akademickim 2012/2013 otrzymał stypendium Rektora ASP w Krakowie. Laureat konkursu „Osobowość artystyczna roku 2013” ASP Kraków 2013. Głównym środkiem jego artystycznej wypowiedzi jest rzeźba w drewnie, ale zajmuje się również rysunkiem i malarstwem.
Wyróżnieni
Joanna Kurkiewicz – Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Rocznik 1988. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na Wydziale Grafiki i Malarstwa; specjalizacja grafika warsztatowa. Od 2009 roku studiowała także w Pracowni Papieru prof. Ewy Latkowskiej na Wydziale Tkaniny i Ubioru macierzystej uczelni. W grudniu 2012 roku obroniła pracę dyplomową zatytułowaną Sylwetka kobiety źródłem interpretacji graficznej. Przestrzenny kolaż graficzny w technice linorytu barwnego. Dyplom został wykonany w pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej pod kierunkiem dr hab. Dariusza Kacy.
Grzegorz Klimek – Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Rocznik 1985. Absolwent ASP we Wrocławiu, kierunek: malarstwo. Uczęszczał do pracowni malarstwa i rysunku u prof. Wojciecha Lupy, dr Łukasza Huculaka, a także pracowni prof. Stanisława Kortyki, dr Michała Sikorskiego. Był także w pracowni rysunku u prof. Przemysława Pintala. Aktywnie działał w Samorządzie Studenckim Uczelni. Otrzymał wyróżnienie w dwóch konkursach malarskich: Kreatywny Wrocław /2011/ i Nowoodkryta /2013/.
Laureat artNoble 2012
Paweł Kwiatkowski – Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Rocznik 1981 r. Urodzony w Tykocinie. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2011 roku obronił dyplom cyklem prac malarskich powstałych pod kierunkiem prof. Mariana Kępińskiego i graficznych pod kierunkiem prof. Sławomira Ćwieka. Laureat kilku nagród i wyróżnień, m.in. zdobywca Grand Prix w XVII konkursie im. Władysława Strzemińskiego „Sztuki Piękne" (2010). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Swoje prace prezentował m.in. w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, galerii „Profil" w Poznaniu, galerii „Pod Kozami”w Warszawie oraz na wystawach zbiorowych m.in. w Krakowie, Stuttgarcie, Kolonii, Norymberdze, Turynie, Lublanie, Kasterlee i Madrycie. Od 2011 roku pełni funkcję asystenta w Pracowni Technik Łączonych łódzkiej ASP, prowadzonej przez prof. Sławomira Ćwieka.
Wyróżnieni
Magda Grabowska-Wacławek – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Rocznik 1985. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2006-2012, dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Dyplom ukończyła w pracowni projektowania książki prof. Macieja Buszewicza i Daniela Mizielińskiego. Aneks z ilustracji pod skrzydłami prof. Zygmunta Januszewskiego oraz aneks z rysunku u dr hab. Jacka Staszewskiego. Stypendium w Burg Giebischenstein Hochschule für Kunst und Design, Halle (Saale). W roku 2010 ukończyła również Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją, pisaniem muzyki i śpiewaniem własnych piosenek, a także działaniami performance.
Maksymilian Ziobro – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Rocznik 1984. Pochodzi z Ostrowia Wielkopolskiego. W tymże mieście ukończył państwową szkołę muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec. W 2004 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w specjalizacji lutnictwo. Przez następne dwa lata kontynuował naukę na Uniwersytecie Śląskim w filii w Cieszynie, na kierunku rzeźba i działania przestrzenne w pracowni prof. J. Fobera i prof. A. Szarka. W 2007 rozpoczął naukę w Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył dyplomem w pracowni rzeźby prof. W. Kujawskiego w 2012 r. Aktualnie udziela się muzycznie jako perkusista, współpracując z wieloma artystami.Rocznik